fbpx

מצודת טיגארט – ממשלת אחדות או מלחמת השרדות?

הרקע לכתיבה

באווירת ממשלת האחדות שמתממשת לה בימים אלו, רציתי לספר לכם על ארוע שהתרחש בתקופה בה קמה לה ממשלת האחדות הראשונה בישראל. טוב נו, לא בדיוק ממשלה ואפילו לא היתה לנו מדינה. אבל עדיין, זמנים קשים מצריכים אמצעים מיוחדים ⚔️.

קצת היסטוריה להמונים

השנה היא 1945, מלחמת העולם השניה הסתיימה וחלפו מספר שנים מאז שהבריטים פרסמו את הספר הלבן השלישי שהקשה ביותר על רכישת קרקעות יהודית מהתושבים הערבים, שלא לדבר על כניסת יהודים לארץ 🚢⚓️.

ביוזמת ארגון ההגנה, התאגדו להם שלושת הארגונים הצבאיים היהודים לכדי גוף אחד ובמטרה אחת – להביא לסיום המנדט הבריטי בארץ ישראל ולהקים מדינה יהודית תוך גיוס דעת רוב הקהל העולמית נגד בריטניה.

ממשלת האחדות הראשונה, בה לקחו חלק גיבורי ישראל החזיקה בשם המפוצץ ״תנועת המרי״ 💪🏻.

על מנת לבצע פעולות תגמול בבריטים היה צורך בנשק ועל כן היה על הארגונים לבצע מה שנקרא בשפתם ״רכש אמל״ח״ ובמילים פשוטות, פריצה למפקדות הבריטיות וגניבת כל אמצעי לחימה שבנמצא.

מצודת טיגארט – הפריצה הגדולה למשטרת רמת גן 

אחת הנועזות שפריצות אלו התרחשה ב-23.04.46 – פריצה לתחנת המשטרה הבריטית, הלוא היא מצודת טיגארט בר״ג.

כיוון שהתחנה יושבת על ציר התנועה ראשי – דרך יפו שכם של אז וציר ז׳בוטינסקי של היום ונמצאת בין שתי תחנות משטרה בריטיות גדולות, זו בשרונה שבת״א וזו בפ״ת, היה צורך בתכנון מתוחכם ונועז!

התכנון והמבצע הנועז

40 לוחמי אצ״ל השתתפו במבצע, זאת לאחר איסוף מודיעיני מדוקדק שקיבלו מיוסף, שוטר בריטי יהודי ששיתף פעולה עם הארגון 🤫

בשעה 12:00 בדיוק פעלו 6 צוותים בסנכרון מרשים! 

2 צוותים היו אחראים על פעולות הסחה לשוטרים הבריטים בתחנות הסמוכות, האחד דאג לתקלות בתחנת הרכבת בסמוך לתחנת המשטרה בשרונה והשני התמקם בפרדס בגבעת שמואל ודיווח דיווח כוזב על גופת ערבי שנמצא בפרדס על מנת להעסיק את שוטרי תחנת פ״ת.

2 צוותים נוספים ביצעו חסימת כבישים!

אחד מדרום בפינת ביאליק ז׳בוטינסקי של היום ואחד ממזרח בפינת רחובות רבי עקיבא וז׳בוטינסקי.

כח הרתק בראשם ישראל פיינרמן התמקם בבניין ממול למצודת טיגארט, מוכן לגבות את צוות הלוחמים הפורץ שהתחפש מחציתו לשוטרים בריטים ומחציתו לערבים.

בשעה 12:00 חנתה משאית שנגנבה יום קודם למבצע מול הכניסה הראשית לתחנה והכח הפורץ השתלט בזריזות על הקומה הראשונה. בקומה השניה העניינים הסתבכו, אך הלוחמים יצאו עם כל האמל״ח שבתחנה!

לסיכום, כוחות האצ”ל ספגו 3 הרוגים בנפש ואחד, דב גרונר הגיבור שנפצע, נלקח בשבי הבריטים ולבסוף אף הוצא להורג – אבל זה כבר לסיפור אחר 🙄.

בשנה האחרונה, כחלק ממתן היתרי בנייה לבניין סמוך, שופץ ושומר המבנה ההיסטורי בעלות של מיליוני שקלים ובזמן השיפוצים, באופן אירוני למדי, עברה פעילות תחנת משטרת רמת גן, לתחנה שבפ״ת 😇.

רוצים לדעת עוד על ההיסטוריה של ר״ג?
הצטרפו אלי למסע מרתק שמתחיל בהקמתה של מושבה חקלאית קטנה בשנות ה-20 של המאה הקודמת ועד לימינו – סיור יש עניין ברמת גן.
מוזמנים להעיף מבט על עוד סיורים ברמת גן בתחומים שונים.

 

המשיכו לעקוב אחרי המלצות לטיולים שלי ואם הגעתם בהמלצתי… תייגו אותי באינסטגרם  🧑🏽‍🌾
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

חווייה קולינרית ייחודית

חווייה קולינרית ייחודית

סיור קולינרי - חוויה קולינרית תרבותית סיור קולינרי מאפשר לטעום, להריח ולחוות מקרוב את התרבות, הסיפורים והטעמים האמיתיים של כל עיר ואזור. אם אתם רוצים להכיר לעומק את המטבח ואורח החיים במקום שאתם מבקרים בו - סיור טעימות הוא הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.בואו נכיר קצת טוב...

קראו עוד
יומן מסע – ההתחלה

יומן מסע – ההתחלה

פתחתי את עיני לקול טיפות הגשם המכות על החלון. הסטתי את הוילון בתקווה לראות קרני שמש מבצבצות מבין העננים אך לשווא. ההתרגשות מהחווייה הייחודית של לראות את בת דודתי שזה עתה נחתה מפולין, התעלתה רק במעט על הדיכאון לצאת מהבית ביום חורפי שכזה. לא פעם המלצתי לה להגיע ישירות...

קראו עוד
גן בזלתון – קיבוץ עין הכרמל

גן בזלתון – קיבוץ עין הכרמל

המלצות לטיולים בצפוןחייב להמליץ על מקום קסום ששוכן לו בחוף הכרמל, קריית אמנים מדליקה שעשוייה להיות תחנת עצירה מרעננת כמו גם תכנון לבוקר/צהריים של כיף. לצד סדנאות מגניבות של יצירה, בהם אמנים כשרוניים מציגים את יצירותיהם ומייצגים אומנותיים מסקרנים, יושב לו גן בזלתון, גן...

קראו עוד