fbpx

המבנה האינסטגרמי ביותר במהלך סיור בהר הבית.

מכל האתרים הרבים בישראל בכלל ובירושלים בפרט, כיפת הסלע הינה ללא ספק המבנה האינסטגרמי ביותר ברשת ובכל סיור בהר הבית אין אחד שלא שולף מצלמה ומעקב את כל הקבוצה.
אולי עקב קדושתו הרבה, אולי הארכיטקטורה המרהיבה ואולי זאת בכלל כיפת הזהב המושלמת שמזדקרת מעליו ונראית מכל מקום בעיר.
המבנה עבר שיפוצים לא מעטים עד שהגיע למצבו הנוכחי, אנסה לשפוך קצת אור על שינויים אלו.

מה באמת היה שם? 

לא הרבה יודעים אבל כשנבנה המבנה בשנת 691 לספירה ע”י הח'ליף עבד אלמלכ מבית אומיה, החיפוי החיצוני של הכיפה היה מזהב טהור ואת קירות המבנה ציפו פסיפסים מרהיבים.

במאה ה -11 השתלטו הצלבנים על ירושלים, שהיתה בירת הממלכה הראשונה ומיד ביצעו שינויים במבנה .
הסהר שבראש הכיפה הוחלף בצלב, בתוך המבנה הוקם מזבח אבן, שמו של המבנה הוסב ל”מקדש האדון” והמבנה נחשב לשני בחשיבותו לנוצרים אחרי כנסיית הקבר. עולי רגל סקרנים רבים לקחו פיסות מן הסלע שרבים מחשיבים כאבן השתיה עליו הוקם 2,000 שנים קודם לכן בית המקדש הראשון.

במאה ה-16 הוחלפה כיפת הזהב בכיפת עופרת, באמצע המאה ה-20 הוחלף הציפוי בשנית לכיפת אלומיניום מוזהבת ורק בשנת 1995 צופתה הכיפה מחדש בזהב טהור – ואם נהיה מדוייקים יותר – 100 ק”ג של זהב טהור, תרומה של חוסיין מלך ירדן, מספר משפחות סעודיות ומשפחה קצת פחות מוכרת – משפחת בן לאדן.

הפסיפסים שציפו את קירות המבנה, נהרסו ככל הנראה ברעידת אדמה ובמאה ה-16 כחלק משיפוץ המבנה, ציפה הסולטאן סולימאן המפואר את קירות המבנה בקרמיקה. הקרמיקה גם כן הלכה לאיבוד – אולי נפלה ברעידות אדמה, אך מכיוון שנשארו שרידים במקום, ניתן היה להכין דגמים זהים, ובשנות ה-60 כחלק משיפוץ המבנה והחזרת הכיפה הזהובה, ציפה חוסיין מלך ירדן מחדש את הקירות באריחים דומים.

המבנה המתומן שעומד ממזרח לכיפת הסלע הינו כיפת העלייה, מבנה שהוקם במאה ה-12 ע”י הצלבנים ושימש כקפלת טבילה.

רוצים לשמוע עוד על אתרים מרתקים בהר הבית ?
מעוניינים לשמוע על הסודות הרבים שיש להר הבית להציע?
הצטרפו אלנו לסיור בהר הבית או בדקו על סיורים נוספים בעיר תחת קטגוריה סיורים בירושלים.

המשיכו לעקוב אחרי המלצות לטיולים שלי ואם הגעתם בהמלצתיתייגו אותי באינסטגרם או בפייסבוק.

גם אני רציתי סלפי

כיפת הסלע – המבנה האינסטגרמי ביותר בירושלים

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

טבעונות במיטבה – סיור טעימות בתל אביב

טבעונות במיטבה – סיור טעימות בתל אביב

אוכל טבעוני במיטבו - עולם קולינרי חדשני ומפתיע ברוכים הבאים לתל אביב - בירת הטבעונות העולמית תל אביב אינה עיר גדולה בקנה מידה עולמי. דווקא בגלל מספר התושבים הנמוך יחסית, מפתיע לגלות שהיא ממשיכה להתברג גבוה בכמה מדדים שווים במיוחד. תיירות, חדשנות טכנולוגית, אדריכלות,...

קראו עוד
חווייה קולינרית ייחודית

חווייה קולינרית ייחודית

סיור קולינרי - חוויה קולינרית תרבותית סיור קולינרי מאפשר לטעום, להריח ולחוות מקרוב את התרבות, הסיפורים והטעמים האמיתיים של כל עיר ואזור. אם אתם רוצים להכיר לעומק את המטבח ואורח החיים במקום שאתם מבקרים בו - סיור טעימות הוא הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.בואו נכיר קצת טוב...

קראו עוד
יומן מסע – ההתחלה

יומן מסע – ההתחלה

פתחתי את עיני לקול טיפות הגשם המכות על החלון. הסטתי את הוילון בתקווה לראות קרני שמש מבצבצות מבין העננים אך לשווא. ההתרגשות מהחווייה הייחודית של לראות את בת דודתי שזה עתה נחתה מפולין, התעלתה רק במעט על הדיכאון לצאת מהבית ביום חורפי שכזה. לא פעם המלצתי לה להגיע ישירות...

קראו עוד