fbpx

דוד המלך? הורדוס? פרטנזיס!

למגדל דוד הידוע גם בשמו מצודת דוד, תאמינו או לא, אין שום קשר לדוד המלך .
המצודה הוקמה על חורבות ארמון הורדוס ולאחר המרד הגדול וכיבוש מצדה, שימשה במשך למעלה מ-200 שנה כמחנה הלגיון ה-10 של הרומאיםפרטנזיס.
עדות למיקום הלגיון העשירי במקום, הינה אבן המיל הרומית, שמנצאה בשנת 1885 עם תחריט של הלגיון, הממוקמת ממש בצמוד למגדל, בכניסה למלון אימפריאל.

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

על אבן המיל מופיעה הכתובת הבאה:

" למרקוס יוניוס מקסימוס, מפקד מטעם הקיסרים של הליגיון העשירי הפרטנזי האנטוניני (נעשה עמוד על ידי) קאיוס דומיטיוס סרגיאנוס יוליוס הונוראטוס, השליש שלו."

אבן המיל בכניסה למלון אימפריאל

 

מגדל דודמקור השם בהיסטוריה

את שמו, קיבל המקום מכתביו של יוספוס פלאביוס, בתיאורו את ארמון הורדוס.
אי שם בתחילת המאה הרביעית, עם צאת הלגיון ה-10 פטנזיס מירושלים לעקבה, התיישבו במתחם כיתות נזירים נוצרים וקידשו את המקום בו דוד כתב את שירי התהילים .
בתקופה הערבית הקדומה, בונים האומאיים בסמוך למגדל, מחרב הנקרא בשם מחרב נבי דאוד – מקום התפילה של דוד המלך .
בתקופה הצלבנית, המלכה מליסנדרה שייכה את המגדל למקום בו ישב דוד, השקיף על ירושלים וכתב את ספר תהילים .

בואו נבהיר משהו, אין למצודה שום קשר לדוד המלך! אבל למסורת יש מנהג לעבור מדור לדור ועם השם באה מחוייבות! 


מגדל
דוד כמיקום אסטרטגי

עקב מיקומה האסטרטגי, המצודה תמיד היתה מקום מושבו של המושל/מלך של ירושלים.
תחילה הקים הורדוס במקום את ארמונו, על חורבות הארמון ישבו המושלים המוסלמים ושם גם נכנעו לצלבנים במאה ה-11 והעבירו להם את השליטה על העיר.
כשבולדווינג הראשון עלה לשלטון, הוא התגורר במצודה והכריז על עצמו כמלך ולימים, יקימו הצלבנים את ארמון מלכי ירושלים הצלבנית מארמון הורדוס ודרומה.
כיאה להיסטוריה המופלאה של המקום, שם גם עמד גנרל אלנבי ונשא את נאום הניצחון עם כיבוש ירושלים במלחמת העולם הראשונה 

אם נוסיף לשיוכו של המקום לדוד המלךהקדוש לשלושת הדתות המונותאיסטיות את העובדה שמדובר במקום הגבוהה ביותר בחלקה המערבי של העיר העתיקה בו ישבו מושלי העיר לדורותיהם, נבין שלא רק מדובר במיקום אסטרטגי מבחינת קדושה אלא גם מבחינה הגנתית  .

תמונה פנורמית של מצודת דוד מראש החומה

סיור מודרך בירושלים  ביקור במגדל דוד

 

כבר בכניסה לעיר העתיקה משער יפו, נבחין מימין בתעלה עמוקה המקיפה את המצודה, זהו חפיר מהתקופה העותמאנית שהגן על המצודה ומושל העיר.
בכניסה למצודה נראה מעין מגדל, ממנו ירד גשר עץ שמעבר עליו ממש נותן הרגשה של התקופה, כאילו קיבלנו הזמנה מהמושל לחצות את החפיר ולהכנס למצודה!
מבט מעלה , ממש מתחת לדגלי ישראל 🇮🇱 יחשוף מתקן דמוי מרפסת קטנה שנקרא ״משיקולי״, ממנו שפכו שמן רותח על אנשים שלעומתנו, לא קיבלו הזמנה 🙃

בתוך המצודה נוכל לראות את ההבדלים בסגנון הבניה, בארכיטקטורה ובסוג הלבנים בהם השתמשו בתקופות השונות, החל מהחומה החשמונאית, דרך אחד ממגדליו של ארמון הורדוס, הקשתות המחודדות של הצלבנים והמשך הבניה העותמאנית מעליהן, נראה גם שרידים למגדלי הענק של המצודה האומאית, רפליקות של פסיפסים ושרידים מהתקופה הביזנטית ועוד ועוד.

השיא מגיע כשעולים לגג לנקודת תצפית מרהיבה על כל העיר העתיקה והר הזיתים שממזרח לה 🧡

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

הנוף המרשים של העיר העתיקה מראש מגדל דוד

 

רוצה לגלות עוד סודות על ירושלים?

את.ה יותר ממוזמן.ת לפנות אלנו להזמנת אחד מהסיורים בעיר תחת קטגורייה סיורים בירושליםWhatsApp

המשיכו לעקוב אחרי המלצות לטיולים שלנו ואם הגעתם בהמלצתנותייגו אותי באינסטגרם או בפייסבוק.

0 תגובות

שלח תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם

טבעונות במיטבה – סיור טעימות בתל אביב

טבעונות במיטבה – סיור טעימות בתל אביב

אוכל טבעוני במיטבו - עולם קולינרי חדשני ומפתיע ברוכים הבאים לתל אביב - בירת הטבעונות העולמית תל אביב אינה עיר גדולה בקנה מידה עולמי. דווקא בגלל מספר התושבים הנמוך יחסית, מפתיע לגלות שהיא ממשיכה להתברג גבוה בכמה מדדים שווים במיוחד. תיירות, חדשנות טכנולוגית, אדריכלות,...

קראו עוד
חווייה קולינרית ייחודית

חווייה קולינרית ייחודית

סיור קולינרי - חוויה קולינרית תרבותית סיור קולינרי מאפשר לטעום, להריח ולחוות מקרוב את התרבות, הסיפורים והטעמים האמיתיים של כל עיר ואזור. אם אתם רוצים להכיר לעומק את המטבח ואורח החיים במקום שאתם מבקרים בו - סיור טעימות הוא הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.בואו נכיר קצת טוב...

קראו עוד
יומן מסע – ההתחלה

יומן מסע – ההתחלה

פתחתי את עיני לקול טיפות הגשם המכות על החלון. הסטתי את הוילון בתקווה לראות קרני שמש מבצבצות מבין העננים אך לשווא. ההתרגשות מהחווייה הייחודית של לראות את בת דודתי שזה עתה נחתה מפולין, התעלתה רק במעט על הדיכאון לצאת מהבית ביום חורפי שכזה. לא פעם המלצתי לה להגיע ישירות...

קראו עוד